خريد بک لينک
خريد سکه ساکر
خرید گیفت کارت
فلنج
فایل تحقیقات دانشجویی
<-BloTitle->
<-BloText->

تاريخ : 17 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : حسین | بازدید : <-PostHit->
مقاله نقش اقتصادی گردشگری

مقاله نقش اقتصادی گردشگری

دانلود مقاله نقش اقتصادی گردشگری

مقاله اقتصادی گردشگری
نقش گردشگری در اقتصاد
دسته بندی اقتصاد
فرمت فایل doc
حجم فایل 98 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 165

مقاله نقش اقتصادی گردشگری

سرآغاز:

گردشگری، یكی از پویاترین فعالیت‌های اقتصادی عصر حاضر است كه نقش مهمی در توسعه پایدار محلی ایفا می‌كند. این صنعت از طریق تركیب و به‌كارگیری همزمان منابع داخلی و خارجی منافع اجتماعی، اقتصادی، زیست‌محیطی و فرهنگی زیادی را به همراه دارد.

در بسیاری از كشورها، امروزه گردشگری نیروی اصلی بهبود و رشد اقتصادی كشور محسوب شده و با فراهم آوردن فرصتی راهبردی به اقتصاد محلی تنوع بخشیده، موجب اشتغالزایی شده، ایجاد درآمد می‌كند و باعث افزایش ارزش منابع وارد شونده به محیط محلی می‌شود.

از این رو گردشگری، یك گزینه اولیه در امر توسعه به حساب می‌آید و اركان مهم آن عبارتند از: محیط زیست و فرهنگ محلی در كنار رضایت و موافقت محلی برای پذیرش گردش.

گردشگری و توسعه محلی یك قلمرو

رشد گردشگری در خلال دهه‌های اخیر، به گونه‌ای بوده كه در مناطق مختلف دنیا به وضوح دیده شده است. فرآیند جهانی‌سازی به طور مشخص توسعه این بخش را تحت‌تاثیر قرار داده و مرزها را به عنوان یكی از مشكلات مهم برای آن از بین برده است.

حركت‌های جمعیت و منابع، عوامل دخیل در این تحول محسوب شده و اثبات می‌كنند گردشگری ظرفیت بالایی برای تاثیرگذاری داشته و می‌تواند طلایه‌دار توسعه اقتصادی و اجتماعی در قلمروهای مختلف باشد.

زیر بخش‌های اقتصادی كمی وجود دارند كه از چنین انعطاف‌پذیری و قابلیت انطباق با محیطی كه در آن عمل می‌كنند، بهره‌مند باشند و این دلیل ارتباط مبحث گردشگری با موقعیت‌های راهبردی برای توسعه محلی است، اما گردشگری، ارتباط تنگاتنگی با سایر عوامل اقتصادی دارد و عوامل مختلف دست به دست هم می‌دهند تا كشوری، از مسیر گردشگری به موفقیت‌های اقتصادی برسد.

در چارچوب گفتمان‌های اشتغالزایی و سرمایه‌گذاری، نیز گردشگری می‌تواند ابزار مهمی برای توسعه ثروت باشد. فراتر از این، گردشگری تاثیرات مثبتی در تقویت ارزش‌های بومی منطقه، اثبات ارزش‌های فرهنگی محلی، گشودن جوامع محلی به روی تاثیرات خارجی و توسعه توان بالقوه یك قلمرو می‌گذارد كه شایان توجه است. اما چگونه؟

ایجاد شرایط لازم برای فعالیت این منطقه به عنوان منطقه گردشگری فرآیند پیچیده‌ای است و مشكلات فراروی آن اغلب از به كمال رسیدن و ایده‌آل شدنش جلوگیری می‌كند.

عملكرد صحیح یك منطقه هدف گردشگری، به طور مستقیم و انحصاری به تعداد گردشگرانی كه از آن بازدید می‌كنند برنمی‌گردد، بلكه این عدد صرفا یك شاخص و دستاورد است و نباید مرجع قرار گیرد و یا به عنوان نقطه‌ای برای آغاز تفسیر چرخه زندگی پیچیده یك منطقه گردشگری انتخاب شود.

از سوی دیگر، ایجاد یك منطقه هدف جدید درون جریان‌ها و شبكه‌های موجود در بازار، كار ساده‌ای نیست و فروش چیزی كه تازه آغاز به فعالیت كرده، مشكلات زیادی را به دنبال دارد.

از این رو، نهادهای اجرایی محلی، باید در جهت ارتقای وضعیت بافت اجتماعی – اقتصادی فعالیت كنند، به نحوی كه در سرمایه‌گذاران منطقه برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های مربوط به خدمات گردشگری مانند هتل، رستوران و ... انگیزه ایجاد كنند.

گردشگری و اشتغالزایی

توان بالقوه گردشگری برای اشتغالزایی، یكی از ویژگی‌های مهم این صنعت است. خدمات زیادی در بخش گردشگری تاكنون به وجود آمده است و ظرفیت بالایی برای ایجاد خدمات جدید دیگر نیز وجود دارد و از این گذشته، گردشگری توان جذب نیروهای مازاد سایر بخش‌های اقتصادی را نیز دارد.

اما یكی از مشكلات نگران‌كننده در این عرصه استخدام كنترل‌نشده و بی‌رویه نیروهای غیرمتخصص است و این امر در درازمدت می‌تواند به افت شدید كیفیت خدمات ارائه‌شده در این بخش و كاهش مطلوبیت و به تبع ارزش آن در بازار منجر شود.

دلایل شكل‌گیری چنین وضعیتی متعدد است از جمله اینكه در مناطقی شرایط اقتصادی نابسامان موجب می‌شود كه قسمتی از نیروهای كار متعلق به بخش‌های دیگر به بخش گردشگری انتقال پیدا كنند و تبدیل به مجریان تورهای كوچك شوند. این تغییر ناگهانی آن قدر سریع اتفاق می‌افتد كه برنامه‌های آموزشی صحیح و كارآمد نمی‌تواند برای آن پیش‌بینی شود.

همچنین در مناطقی كه هیچ سنتی در زمینه گردشگری وجود ندارد، فعالیت‌های گردشگری به طور غریزی سامان یافته و این آفتی است كه به ویژه در زمینه گردشگری روستایی زیاد به چشم می‌خورد. به این ترتیب تخصص‌گرایی مورد غفلت واقع می‌شود و در اینجا هم دوباره اهمیت دخالت به هنگام نهادهای اجرایی عمومی در برگزاری دوره‌ها و برنامه‌های آموزشی خود را نشان می‌دهد.

...

فصل دوم

فرضیات

  • رونق جهانگردی بر ایجاد اشتغال تأثیرمی گذارد.
  • رونق جهانگردی بر فعالیت رستورانها
  • رونق جهانگردی بر عرضه سوغاتی
  • رونق جهانگردی بر فعالیتهای حمل و نقل و تور گردانی
  • رونق جهانگردی در صنایع دستی

گردشگری و توسعه در جهان سوم

کشور ما نیز به لحاظ موقعیت مکانی و داشتن عناصر مهم جذب گردشگری چون مناطق طبیعی آثار باستانی، تنوع اقلیمی و تمدن ریشه دار و انقلاب کلامی (انقلاب فرهنگی که پیام آور صلح، داشتن استدلال و منطق بر ایجاد ارتباطات و... است) در تلاش است تا از اقتصاد تک پایه به سمت اقتصاد متنوع و با ثبات حرکت نماید و در این چارچوب علاوه بر تنوع بخشی به اقتصاد خود، پیام فرهنگی و سیاسی خویش را که بر محور گفتگوی تمدنهاست به صورت جریان آزار مبادلات فرهنگی و ارتباطی در معرض افکار جهانیان قرار دهد.

بدون شک دستیابی به چنین اهدافی مستلزم شناخت فرآیند گردشگری (طبقه بندی، رویکردها، سیاستها و آثار اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی و اقتصادی و...) می باشد تا با یک پشتوانه علمی و آگاهی از آثار مثبت و منفی این پدیده در جهان و ایران، به انتخاب آگاهانه یک راهبرد منطقی واقع گرا توأم با برنامه ریزی و مدیریت صحیح گردشگری در چارچوب فرآیند توسعه همه جانبه و پایدار دست زد.

معرفی کلی

 لوئیس ترمز گردشگری بین المللی ر ابه عنوان «امید بخش ترین، پیچیده ترین و جایگزین ترین صنعتی که جهان سوم با آن روبروست» توصیف می کند، هر چند تنها در سالهای اخیراست که گردشگری بیشتر در کنار فعالیتهای اقتصاد سنتی در متون علمی جهان سوم جای خود را یافته است. گسترش فزاینده تحقیقات مربوط به گردشگری منجر به پیدایش رویه ها و تقسیمات جالبی شده است. قابلیت سال قبل در مطالعات چنین فرض می شد که گسترش صنعت گردشگری در جهان سوم، کار خوبی است، گر چه به این نکته هم اذعان می شد که این کار مشکلاتی دارد که دیر یا زود رفع خواهد شد. این تصور در دهه ی 1970 تغییر یافت، زیرا در آن زمان محققان دانشگاهی دیدگاه منفی تری نسبت به پیامدهای گردشگری داشتند که ناشی از انتقاد مستقیم دارد به این صنعت به عنوان یک عامل مؤثر در توسعه بود. گردشگری بین المللی یک صنعت متغیر با بازدیدکنندگان بالقوه است که به سرعت مقاصد مشهور سابق- نظیر بیروت و یا حتی یونان- را به دلیل تهدید سلامتی یا امنیت ترک می کنند.

...

فصل سوم

آرمان گردشگری میان فرهنگی

جامعه ی ما جهانی ازلی متشکل از هزاران فرهنگ مختلف است. برای زندگی کردن مسالمت آمیز با یکدیگر نیازمند: 1. شناختی درباره ی 2. احترام به ؟ و در صورت ممکن 3. فهم روشهای زندگی همدیگر هستیم. بنابراین، انکار گزینشی این شناخت، احترام و فهم دور از انصاف و نامناسب خواهد بود ما باید یقیناً در پی یافتن راه حلی برای مسائل بسیار و گوناگونی همراه پذیرش این نکته از محل عزیمت است باشیم که این را می گوید، که حداقل در تئوری، به شرط آنکه سایر ضوابط رعایت شوند، باید حق تساوی فرصت دسترسی، یا عدم دسترسی اجتناب ناپذیر، به هر بخشی از میراث فرهنگی وجود داشته باشد، هر چند که این امر در عمل می تواند مشکل آفرین باشد و اغلب بسیار بسیار دشوار و گاهی غیر ممکن است.

گسترش گردشگری فرهنگی در جهان: حدود، دلایل، تنوع بازدیدکنندگان:

در جاهای زیادی در پهنه جهان، بسیاری از جاذبه های گردشگری فرهنگی اکنون دچار زیادی بیش از حد باز دیدکننده هستند، در حالی که از جاذبه های دیگر به اندازه ی ظرفیتشان دیدن می شود. در جاهای دیگر و اغلب دقیقاً در همان مکانها، موارد فرهنگی وجود دارند که اختصاص به جلب بازدیدکنندگان دارند ولی، به دلیل یا دلایلی، این نقش را با موفقیت انجام نمی دهند. در جاهای دیگر گردشگری فرهنگی به تازگی به عنوان یک صنعت یا فعالیت شروع شده است یا اصلاً وجود ندارد. در موقعتی که بدین شکل توضیح داده شد، مشاهده این که اهداف گردشگری یک گروه به ندرت احتمالاً شبیه اهداف گروه دیگری باشد دشوار نیست.

علت برانگیختگی بازدیدکنندگان برای بازدید از یک محل:

افزایش سرسام آور گردشگری در کل اصولاً به علت بهتر شدن ارتباطات، افزایش ثروت و رفاه و اوقات فراغت بیشتر است. درباره آنچه که به عنوان گردشگری فرهنگی تلقی می شود. همانطور که در پیشگفتار ارائه شد گردشگری به منظور «بازدید از یک در خیابان بالایی» بدون حضور فرهنگ بیگانه یعنی متفاوت بودن، قدرت جذابیت اندکی خواهد داشت. بدون این متفاوت بودن ترک خانه چه فایده ای خواهد داشت؟

...

دانلود مقاله نقش اقتصادی گردشگری


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مقاله نقش اقتصادی گردشگری ,

تاريخ : 17 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : حسین | بازدید : <-PostHit->
تحقیق باغ دولت آباد

تحقیق باغ دولت آباد

دانلود تحقیق باغ دولت آباد

تحقیق باغ دولت آباد
دسته بندی پژوهش
فرمت فایل doc
حجم فایل 299 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 14

باغ دولت آباد

معرفی

باغ دولت آباد یزد كه یكی از باغهای بزرگ ایران و از آثار دوره زندیه می باشد دارای مرتفع ترین بادگیر شناسایی شده در ایران است. مساحت زمینهای باغ در اسناد مختلف تاریخی 2000 جریب ذكر گردیده است. مساحت كل عرصه و اعیان این باغ كه محصور است حدود 40000 متر مربع می باشد. چند هكتار زمین نیز در ضلع غربی باغ به عنوان موقوفات باغ دولت آباد وجود دارند.

عناصر تشكیل دهنده باغ دولت آباد عبارتند از چند عمارت شامل: عمارت تالار آیینه، عمارت سردر، عمارت بهشت آیین، عمارت بادگیر، عمارت حرمخانه یا حرمسرا، عمارت تهرانی، عمارت مستخدمین یا خانه ی خدم و حشم و آشپزخانه ها و دیوانخانه به شكل مثمن، ساباط، آب انبار، درشكه خانه، اصطبل تابستانه و زمستانه و همچنین دارای قنات، حوضها و جداول آب متعدد در فضای باغ است.

قنات تاریخی عظیم و مهم دولت آباد با قدمتی بیش از دویست سال از بهم پیوستن پنج رشته قنات تشكیل شده كه از ارتفاعات مهریز سرچشمه میگرفته و پس از مشروب نمودن بخشی از اراضی مهریز و به كار انداختن چند آسیاب آبی و پس از طی بیش از 50 كیلومتــر به یزد میرسیده و آبادی هایی چند در اطراف یزد چون آبشاهی، خــرمشاه و باغ دولت آباد را آبیاری می كرده است. اما این باغ در حال حاضر توسط چاه نیمه عمیق مجاور باغ آبیاری میشود.

دانلود تحقیق باغ دولت آباد


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق باغ دولت آباد ,

تاريخ : 17 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : حسین | بازدید : <-PostHit->
مقاله مرمت اثر تاریخی تكیه معاون الملك

مقاله مرمت اثر تاریخی تكیه معاون الملك ( با تصاویر )

دانلود مقاله مرمت اثر تاریخی تكیه معاون الملك

مقاله مرمت اثر تاریخی تكیه معاون الملك
دسته بندی پژوهش
فرمت فایل doc
حجم فایل 20087 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 41

مقاله مرمت اثر تاریخی تكیه معاون الملك

فهرست :

شناخت وضع موجود و سابقۀ تاریخی بنا

بخش اول : معرفی عمومی مکان قرارگیری

بخش دوم :  نوع بنا

بخش سوم :   موقعیت بنا  

بخش چهارم : تاریخچه و سیر تحولات تکیه معاون الملک

بخش پنجم :  معرفی کالبد ومعماری  تکیه

بخش ششم : بررسی فرم اصلی بنا

=======================


بخش اول : معرفی عمومی مکان قرارگیری
موقعیت جغرافیایی :
 ایران :                                                                                                                                                                   
ایران ،این مرز پر گهر و مهد تمدن ، نشانی از عشق و هنر و جاودانگی دارد و در این میان كرمانشاه ، سرزمین عشق و دلاوری و صلابت ، سند افتخارماست سند افتخار مردمی كه چونان زاگرس استوار و پا بر جا در مقابل پستی ها و بلندی هاایستاده اند و در برابر حوادث تاریخی اصالت و تمدن خود را حفظ كرده اند.كرمانشاه ، با چشم انداز های بدیع ، و كوههای سر به فلك كشیده ، سرابهای پرآب ، رودهای خروشان ، غارهای اعجاب انگیز ، طبیعتی بكر و آثارتاریخی چون طاق بستان ، كتیبة بیستون ، معبد آناهیتا، سراب نیلوفر و ...همچون نگینی
در غرب ایران می درخشد.
استان كرمانشاه :
1-    محیط طبیعی :
موقعیت طبیعی :
استان كرمانشاه با وسعتی برابر 25/24434 كیلومتر مربع در غرب ایران قرار دارد . این استان حدود 45/1 درصد از مساحت كل كشور را تشكیل می دهد و به لحاظ وسعت هجدهمین  استان كشور است .
استان كرمانشاه بین 33 درجه و42 دقیقه تا 35 درجه و17 دقیقه عرض شمالی و45 درجه و 24 دقیقه تا 48 درجه و 6 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد . و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا 1200 متر است . این استان از شمال با استان كردستان ، از جنوب با استانهای لرستان و ایلام ، از شرق به استان همدان و از غرب به كشور عراق همجوار است و بیش از 330 كیلومتر  مرز مشترك با كشور عراق دارد.

تكیه معاون الملك  
مركز استان كرمانشاه شهر كرمانشاه می باشد و از دیگر شهرهای این استان می توان به اسلام آباد غرب ، پاوه ، جوانرود ،سرپل ذهاب ، سنقر ، صحنه،قصرشیرین ، كنگاور ، گیلانغرب، هرسین، كرندغرب (دالاهو)، روانسر و تازه آباد اشاره كرد .
ناهمواریها:
استان كرمانشاه منطقه ای نیمه كوهستانی است و  سلسله جبال زاگرس بخش عمده این استان را پوشانده است . تنها بخش هایی از دامنه های كم شیب این منطقه یا دره های عریض آن ، زمینهای كم ارتفاع و جلگه های آبرفتی مشاهده می شود . به طور كلی ناهمواریهای این استان از لحاظ ساختاری و شكل ظاهری زمین به سه گروه كوه ،دشت و تپه ماهور تقسیم می شود .
كوهها :
كوههای استان كرمانشاه موازی یكدیگر و تقریباً در جهت شمال غربی به جنوب شرقی قرار دارد برخی از این كوهها نسبت به خطوط مرزی استان به صورت مایل قرار گرفته اند و در نتیجه ، دره های آن تا خاك عراق امتداد دارند برخی از این كوهها عبارتند از : كوههای دالاهو،كوه پراو  ، سفید كوه ، كوه شاهو كوه آتشكده (آتشگاه ) ، كوه نوا، كوههای بمو ، كوههای قلاجه ، و كوه كمر زرد و...
دشتها :
دشتهای اصلی این استان عبارتند از :دشتهای بین ارتفاعات الوند و كوه بید سرخ ،دشت صحنه ،دشت بیلوار ،دشت هرسین ،دشت ماهیدشت، دشت اسلام آباد، دشت كرند(دالاهو) و دشت بین ارتفاعات پاطاق و خسروی.

دانلود مقاله مرمت اثر تاریخی تكیه معاون الملك


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مقاله مرمت اثر تاریخی تكیه معاون الملك ,

تاريخ : 17 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : حسین | بازدید : <-PostHit->
مقاله حمام های صخره ای آذربایجان شرقی (تبریز)

حمام های صخره ای آذربایجان شرقی (تبریز)

دانلود مقاله حمام های صخره ای آذربایجان شرقی (تبریز)

حمام های صخره ای آذربایجان شرقی (تبریز)
دسته بندی باستان شناسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 24 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 42

حمام های صخره ای آذربایجان شرقی (تبریز)

مقدمه

دادمداری مهم ترین عامل اقتصاد بخش عظیمی از روستاهای آذربایجان است. دامداران در پی دامهایشان برای یافتن چراگاه های مناسب تابستان ها به ییلاق (مناطق سردسیری و كوهپایه ای) و رسمتان ها به قشلاق (مناطق پست و گرم استان) كوچ می نمایند. از رمان های بسیار دور تعدادی از دامداران كه توانسته اند مازاد خوراك دامهایشان را كه از دامنه هایشان سرسبز كوهستان های سهند وسبلان تهیه می كردند، برای ماه های سرد زمستان ذخیره نمایند. یكجانشین شده اند. روی كوه ها و دامنه های اطراف آتشفشان سهند و سبلان را لایه ضخیمی از توف آتشفنشانی به شكل هرم (كله قندی) پوشانیده است. این توده ها دارای انسجام كافی بوده و برای كندن و خالی كردن نیز مناسب می باشد. دامداران از قدیم الایام داخل این توده ها را به عنوان طویله، اصطبل و انباری كنده و خالی كرده اند تا در زمستان ها بتوانند دامهایشان را از سرمای گزنده محفوظ دارند، همچنین اتاق های مسكونی خود و خانواده شان را نیز در جوار همان طویله ها و اصطبل ها كنده اند كه در زمستان ها با نفس دام هایشان گرم می شود. خوراك و پوشام این مردمان از دام ها تأمین می شده و مازاد تولیدشان برای تهیه دیگر مایحتاج زندگی، كه در منطقه قادر به تهیه آن نبوده اند، به شهرها صادر می شده است. آنان برای تهیه و تأمین مسكن، نیازی به مصالح ساختمانی نداشته زیر با شناخت طبیعت آنچه را كه می خواسته اند از آن گرفته اند.

در این وجیزه سعی شده چند نمونه از حمام های صخره ای، كه در نهایت سادگی و با كارایی كامل و با استفاده از امكانات طبیعی ساخته شده اند، معرفی گردد. در طرح اولیه این حما  ها برای بنیان حمام از كران های طبیعی، برای تأمین آب از چشمه و برای سوخت از بوته های خار و گون استفاده شده است.

معماری صخره ای در آذربایجان

«از دهانه های آتشفاشن سهند و سبلان طی هزاران سال گدازه و مواد مذاب به بیرون جهیده و بر یو هم انباشته شده است، به تدریج در طی هزاران سال بر روی این گدازه ها پوسته ای از سنگ توف با مقاومت های مختلف به وجود آمده است، لایه های نرم این پوسته در طی سالیان، به وسیله برف و باران شسته شده و لایه های سخت تر به صورت كران به اشكال مختلف به وجود آمده است («كندوان» بررسی های تاریخی، سال دوازدهم، ص 187). تركیب و دانه بندی این كران ها به نوعی است كه به سهولت می توان داخل آن را با گلنگ های حفر قنات و چاه مطابق عملكرد مورد نیاز خالی كرد. شكل كران ها در چگونگی حفر فضاهای مورد نیاز تأثیر دارد. در روستای قدیمی حیله ور، كه احتمالاً تا دوره مغول مورد استفاده قرار می گرفته، همچنین در روستای سپور در بناب و روستاهای صخره ای (متروكه) در منطقه ارسباران و اردبیل بناها عموماً در یك سطح كنده شده و یك طبقه است ولی در روستاهای كندوان و چراغیل كه كران های آن به شكل كله قندی و به ارتقاع بعضاً بیش از 20 متر می باشد. دلایل مختلف از جمله شب روستا و دسترسی از جهات مختلف باعث گردیده كه بناها عمدتاً دو طبقه و بعضاً سه تا چهار طبقه ساخته شوند.

حجم فضاهای كنده شده و ارتفاع ان مطابق با شرایط انسانی است و از حفر فضاهای مرتفع و فاقد اشل انسانی پرهیز شده است. فضاهای زندگی عمدتاً به شكل مربع و یا مستطیل نزدیك به دایره یا بیضی است، در مركز اماكنی مانند مساجد، كه به فضاهای عریض تری نیاز بود، ستون یا ستون هایی می ساختند.

دانلود مقاله حمام های صخره ای آذربایجان شرقی (تبریز)


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مقاله حمام های صخره ای آذربایجان شرقی (تبریز) ,

تاريخ : 17 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : حسین | بازدید : <-PostHit->
مقاله تخت جمشید

مقاله تخت جمشید

دانلود مقاله تخت جمشید

مقاله تخت جمشید
دسته بندی باستان شناسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 1212 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 12

مقاله تخت جمشید

تخت ‌جمشید

 یكی از تیره‌های مهم آریایی كه پس از ورود  به ایران موفق  به تشكیل حكومت  شدند پارسها  بودند. از اواسط دوره مادها از خاندان پارسی به عنوان خاندانی قدرتمند در منابع یاد شده است. آخرین پادشاه ماد، آسیتاگ، مجبور به جنگ ‌با یكی از سران پارسی‌ها  به نام كوروش شد. از شواهد چنین ‌برمی‌آ‌‌ید كه كوروش با آستیاگ نسبت خویشی داشته است. در جنگ بین طرفین پادشاه ماد شكست خورده  و كوروش با پیروزی ‌بر آستیاگ موفق شد حكومت جدیدی را ‌كه درتاریخ از آن به نام هخامنشیان یاد می‌شود، تأسیس كند.

 

  نخستین پایتخت هخامنشیان شهر پاسارگاد بود. كوروش پاسارگاد را به محلی آباد و معتبر تبدیل كرد. اما پس از مرگ كوروش  و مشكلاتی كه در امرحكومتی بوجود آمد از اهمیت این شهر كاسته شد تا اینكه داریوش اول به پادشاهی رسید.

  داریوش بر آن شد تا پایتختی بزرگ و با شكوه بوجود آورد. و از آنجاكه پارس برای هخامنشیان سرزمین مهم و در حكم سرزمین مادری محسوب می‌شد در نتیجه وی پایتخت خود را در دامنه‌ی كوه رحمت مشرف بر جلگه وسیع و پهناور مرودشت كه دارای پیشینه تاریخی و تمدنهای كهن بود، قرار داد. تخت‌جمشید در واقع یك پایتخت و كاخ تشریفاتی بوده كه تنها برای اجرای مراسمی خاص از جمله مراسم مهم و ملی نوروز یا اقامت‌های موقت از آن استفاده می‌شد.

هخامنشیان بقیه سال را در شهر باستانی هگمتانه پایتخت قدیم پادشاهان ماد  (درتابستان) و در شوش پایتخت قدیم تمدن ایلام (در زمستان) به سر می‌‌بردند.

پس از داریوش دیگر پادشاهان هخامنشی نیز بر بنایی كه ساخت آن را داریوش آغاز كرده بود، ساختمانهای جدیدی افزودند در نتیجه ساخت تخت‌ جمشید از ابتدا نزدیك به  150  سال به طول انجامید.

دانلود مقاله تخت جمشید


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مقاله تخت جمشید ,

تاريخ : 17 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : حسین | بازدید : <-PostHit->
مقاله بافت تاریخی یزد

مقاله بافت تاریخی یزد

دانلود مقاله بافت تاریخی یزد

مقاله بافت تاریخی یزد
دسته بندی پژوهش
فرمت فایل doc
حجم فایل 85 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 76

مقاله بافت تاریخی یزد

شهر های حاشیه کویر از جلوه ویژه ای برخوردارند، از یک سو پایدار – پویا و سازگار با محیط طبیعی و اجتماعی در بخش تاریخی شهر و از سوی دیگر رشد شتابان فضاهای شهری در بخش جدید از خصوصیات بارز این شهرهاست .

بافت تاریخی شهر یزد با دارا بودن مشکلاتی چون فرسودگی – عرض کم معابر – مهاجرت و... دارای نکات ظریف و مهمی است که مسله احیای آن بر سر دو راهی تخریب و مرمت قرار گرفته است .

آن چه مهم است یافتن تعادل بین این دو گزینه است که بیانگر نو گرایی و سنت گرایی است .

برای یافتن تعادل باید نارسایی ها و کاستی های ریشه ای را در زمینه های اجتماعی – اقتصادی عمل کردی و کالبدی بررسی کرد و برای آنها برنامه ریزی نمود .

وضع موجود:

شهر یزد از نظر تاریخی – اجتماعی – اقتصادی و دانشگاهی وظایف مهمی را در مقیاس ملی بر عهده دارد .

موقعیت مکانی این شهر و همچنین نقش های فوق الذکر موجب شده که چند شریان ارتباطی مهم کشور از این شهر عبور کند خصوصیات کالبدی – اجتماعی – آن را تحت تاثیر قرار دهند

روند توسعه و گسترش فعالیت ها در این شهر همواره تحولات توسعه کالبدی و افزایش جمعیت را به دنبال داشته است .

بی شک بافت تاریخی شهر یزد از این تغییر و تحولات به دور نبوده و از آن ها تاثیر یافته است .

از این رو شناخت بافت تاریخی شهر ضروری می باشد .

برای شناخت بافت تاریخی – بررسی های در چند مبحث اصلی که به شناخت قابلیت ها مرمت کمک نماید . انجام پذیرفته است  

ابتدا تاریخچه – سیر تحولات و توسعه آن بعنوان  یک گام ضروری از شناخت بررسی شده است .

سپس ساختار مدیریت شهری مطالعه و برای شناخت دقیق تر ویژگی های طبیعی – اجتماعی  و کالبدی بافت تاریخی و محلات بررسی شده اند

تاریخچه :

استان یزد بخصوص شهر یزد با برخورداری از ارزش های معماری و سنتی شهرهای حاشیه کویری و نیز از آنجا که مجموعه ای از آثار و بناهای تاریخی را در خود جای داده است در بین شهر های ایران حائز اهمیت می باشد .

در واقع یزد را می توان نماد شهر های کویری ایران دانست .

اهمیت تاریخی این شهر با بررسی مشخصات کلی آن بیش تر روشن میشود .

مدیریت بافت تاریخی

سازمان های اداره كننده امور شهری متفاوت هستند و در سه بخش دولتی، نیمه دولتی و مردمی فعالیت دارند. سازمان های دولتی فعال در مدیریت امور شهری یزد شامل استانداری، سازمان مسكن و شهرسازی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی و نیمه دولتی شامل شهرداری و در بخش مردمی شورای اسلامی شهر است كه نقش مؤثری در مدیریت شهری دارد.

هدف این فصل شناخت سیستم مدیریت شهری در شهر و بافت تاریخی شهر یزد است تا در نهایت بتوان در تدوین اهداف و مشكلات از آن استفاده نمود.

....

خلاصه

مدیریت شهری در بافت تاریخی شهر یزد تأثیرپذیر از عاملان تصمیم گیری و اسناد و ابزار سیستم تصمیم گیری است. عاملان تصمیم گیری شامل بخش دولتی (استانداری، سازمان مسكن و شهرسازی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی)، نیمه دولتی (شهرداری یزد و بافت تاریخی) و خصوصی (شورای اسلامی شهر) است.

اسناد و ابزار سیستم تصمیم گیری شامل سند توسعه شهر یزد، سند تفصیلی شهر یزد و سند تفصیلی بافت تاریخی است. همچنین مطالعات پراكنده كه توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و شركت مسكن سازان انجام شده نیز دارای اهمیت است.

...

ویژگی های جغرافیایی

یزد به لحاظ قرار گرفتن در آب و هوای گرم و خشك ، پهنه های كویری و قرارگیری در معرض ورزش بادهای گرم و سوزان با نارسایی های جدی طبیعی و محدودیت استعدادهای زیست محیطی روبه روست. برنامه ریزی های انجام شده در زمینه رشد و توسعه شهری، ساخت و سازها و تمركز جمعیت و صنایع تاكنون انجام شده فاقد هماهنگی های لازم با قابلیت ها و استعدادهای طبیعی یزد بوده است. هر منطقه دارای شرایط طبیعی و سیستم اكولوژیكی خاص خود و قابلیت های زیست محیطی متفاوت در رابطه با رشد و توسعه است. این قابلیت ها به عوامل آب و هوایی، منابع آب، منابع خاك، پوشش گیاهی كه به عنوان اساس زیست و بستر حیات انسان عمل می كنند، بستگی دارد. عامل دیگر كه در برقراری تعادل از اهمیت ویژه ای برخوردار است نحوه برخورد با طبیعت و میزان بهره گیری انسان از منابع طبیعی زیستی است. در شرایط آب و هوایی به ویژه خشك كه میزان نزولات جوی سالانه به كمتر از 250 سالانه میلی متر می رسد، منابع طبیعی به شدت حساس، آسیب پذیر و با تهدید مداوم ظهور و پیشروی كویر رو به رو هستند. با این حال با توجه به اهمیت ساختار طبیعی و ساختار زمین شناسی در برنامه ریزی شهری و طراحی متناسب با وضعیت تكنونیكی و نیز طراحی اقلیمی شهرها در رابطه با بهره گیری از حداكثر شرایط آسایش، وضعیت زمین شناسی و لرزه زمین ساخت و نیز اقلیم و معماری گسترده ی شهر مورد مطالعه قرار می گیرد.

دانلود مقاله بافت تاریخی یزد


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مقاله بافت تاریخی یزد ,

تاريخ : 17 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : حسین | بازدید : <-PostHit->
نقش مناطق آزاد تجاری در توسعه اقتصادی كشورهای در حال توسعه

نقش مناطق آزاد تجاری در توسعه اقتصادی كشورهای در حال توسعه

دانلود نقش مناطق آزاد تجاری در توسعه اقتصادی كشورهای در حال توسعه

نقش مناطق آزاد تجاری در توسعه اقتصادی كشورهای در حال توسعه
دسته بندی اقتصاد
فرمت فایل doc
حجم فایل 136 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 334

نقش مناطق آزاد تجاری در توسعه اقتصادی كشورهای در حال توسعه

مقدمه :

معرفی موضوع:

یكی از راه حل های مطمئن برای كشورهای جهان سوم و در حال توسعه جهت آزمایش اقتصاد باز و پیوستن به تجارت جهانی، مناطق آزاد هستند. مناطق آزاد طبق تعریف سازمان بین المللی کار، مناطقی هستند كه سبب جذب سرمایه، افزایش استخدام وافزایش صادرات و تبادلات ارزی می شوند، همانطوریكه ملاحظه می شود یكی از اهداف كلان كشورهای در حال توسعه در ایجاد مناطق آزاد، افزایش اشتغال صادرات است كشوری همچون چین توانسته در مناطق 30 میلیون فرصت شغلی ایجاد كند در ضمن یكی از بزرگترین اهداف سرمایه گذاران خارجی در سرمایه گذاری در مناطق آزاد استفاده از نیروی كار ارزان هست، به همین مناسبت بایستی نظام حقوقی این مناطق به گونه‌ای تدوین گردد كه مصالح هر دو طرف رابطه حفظ شود. در نتیجه برای بر قراری نظام حقوقی مناسب، حقوق كار در مناطق آزاد مطرح می گردد زیرا رسالت حقوق كار تنظیم رابطه حقوقی دو طرف رابطه كارگری و كارفرمایی هست به گونه ای كه مصالح و منافع ضعیف ترین طرف رابطه كارگری و كارفرمایی حفظ شود.

معمولا برخی از كشورها نظام حقوق كاری سهل تری نسبت به حقوق كار سرزمین اصلی به موقع اجرا می گذارند كه به تبع آن حقوق و مصالح كارگران از بین می رود.

انگیزه انتخاب موضوع

نقش مناطق آزاد تجاری در توسعه اقتصادی كشورهای در حال توسعه بر كسی پوشیده نیست به واقع این نهادهای حقوقی و اقتصادی با ایجاد تسهیلاتی كه از طریق حكومت قوانین و مقرراتی انعطاف پذیرتر از قواعد حاكم بر سرزمین اصلی، محقق می شوند، در صدد ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاران داخلی یا خارجی جهت سرمایه گذاری در منطقه و حوزه ای كه دولت مركزی خواهان آن است می باشند.

با تأسیس این مناطق و اعطاء تسهیلات، دولت در مقام هدایت سرمایه در مسیری كه حداكثر منافع را برای جامعه داشته باشد بر می آید. بدیهی است كه اعطای این تسهیلات نیز با تصویب مقررات و قوانین خاص برای این مناطق عملی می شود، یكی از دغدغه های اصلی صاحبان سرمایه مولد در هر جایی نحوه تنظیم رابطه خود با نیروی كار می باشد به نحوی كه عموما یكی از موانع یا موجبات رشد سرمایه گذاری خارجی در جوامع در حال رشد قانون كار حاكم بر روابط كارگر و كارفرما عنوان می شود، لذا در تصویب این مقررات مقنن باید با بینش و بصیرت عالمانه ای، اقدام به قانونگذاری كند، دررسیدن به این بینش عالمانه دو ضرورت عمده باید مورد لحاظ وی واقع شود، اولین ضرورت، مد نظر قرار دادن منافع كار فرمایان كه صاحبان سرمایه هستند می باشد، اگر منافع اینان در تصویب مقررات مذكور از نگاه مقنن پوشیده بماند، طبیعی است، كه سرمایه در عرصه های غیر مولد و غیر اشتغال زا انباشته خواهد شد كه مضار آن بر اقتصاد كشور قابل انكار نمی باشد، از طرف دیگر نیروی كار نیز یكی از عوامل تولید است، لذا مقنن موظف است كه از نیروی كار جامعه خود نیز به نحو شایسته ای حمایت كند و این ركن تولید را فدای منافع سرمایه و سرمایه دار نسازد، این خود دومین ضرورت نیل به بینش عالمانه جهت تقنین در حوزه حقوق كار می باشد.

تخطی از دو ضرورت فوق و عدم ایجاد تعادل و سازش بین آن دو، تبعات منفی گسترده ای برای نظام اقتصادی در بر خواهد داشت، قانونگذاری برای روابط كارگر و كارفرما در مناطق آزاد تجاری نیز از همین ظرافت برخور دار است، یعنی در این حوزه نیز مقنن باید همان ضرورت های فوق الذكر را البته با دقت نظر و نكته سنجی بیشتری لحاظ نماید، كه در غیر این صورت به آنچه هدف از تأسیس منطقه آزاد است نایل خواهد شد، چون اگر در حمایت از نیروی كار راه افراط بپیماید، سرمایه گذاری در این مناطق با بحران مواجه خواهد شد و در مقابل اگر در حمایت از سرمایه مرز اعتدال را رعایت نكند، نیروی كار به استثمار خواهد رفت كه هر دو در تحلیل نهایی از موجبات كاهش بهره دهی بهینه این مناطق می باشند. قانونگذار ایرانی با وجود ضرورت و اهمیت تصویب مقرراتی جامع در حوزه روابط كارگر و كارفرما در مناطق آزاد تجاری بنا به دلایلی از این امر خود داری كرده است، و آنچه نیز در این رابطه در حقوق ایران به تصویب رسیده است در حد دستورالعمل ناقصی می باشد.

این در حالیست كه مقننین كشورهایی كه در تاسیس و اداره مناطق آزاد تجاری تجارب موفقی دارند مقرراتی كار آمد و مفید در حوزه حقوق كار مناطق آزاد تجاری به تصویب رسانده اند، انگیزه انتخاب موضوع تحقیق حاضر را نیز در واقع همین نقایص حقوق موضوعه ایران که در این رابطه ایجاد كرده است، تشکیل می دهد تا با مطالعه تطبیقی موضوع در نظام های حقوقی خارجی علاوه بر شناسایی ناكارآمدیهای حقوق داخلی، تجربیات این نظام ها در تنظیم و تنسیق مناسب روابط كارگر و كارفرما درمناطق آزاد تجاری به عنوان پینشهاداتی جهت رفع این خلاء ها و نقص ها در اختیار مقنن ایرانی قرار بگیرد، تا بلكه بتواند با بینش و بصیرتی علمی ضرورت فوق الذكر را در رابطه كارگر و كارفرما (كار و سرمایه) به صورت متعادل و مناسب بر آورده سازد.

سوال و فرضیه تحقیق:

مسئله اصلی تحقیق نیز در بطن تفاصیل فوق نهفته است، در این تحقیق در مقام یافتن پاسخی بدین سوالیم كه آیا مقررات موضوعه كنونی ایرانی در ارتباط با حقوق كار مناطق آزاد تجاری حمایت متعادل و متناسب از هر دو طرف قرار داد كار یعنی كارگر و كارفرما به عمل می آورد یا خیر؟

در مقام پاسخ گویی به سوال فوق نیز فرضیه تحقیق كه در مقام اثبات آن بودیم و با توجه به تفاصیل مذكور در متن تحقیق نیز آنرا اثبات كردیم این است كه در رویكرد قانونگذار ایرانی در تنظیم مقررات حاكم بر روابط كارگر و كارفرما در مناطق آزاد تجاری عمدتا حمایت از منافع كارفرما بوده و در این رابطه از مرز اعتدال خارج شده است.

روش تحقیق:

در راستای جستجو برای یافتن مطالب مورد نیاز جهت اثبات فرضیه فوق همانند سایر رشته های علوم انسانی از روش تحقیق كتابخانه ای استفاده شده است بدین صورت كه با مطالعه منابع موجود در ارتباط با موضوع تحقیق، مطالب مرتبط فیش برداری شده و در جهت شكل دادن به تحقیق و اثبات فرضیه مورد استفاده قرار گرفته اند علاوه بر این به دلیل ضعف منابع كتابخانه ای موجود در كشور، از مطالب موجود در سایت های اینترنتی مرتبط به صورت قابل ملاحظه ای استفاده شده است.

پیشینه تحقیق:

در رابطه با موضوع مستقیم تحقیق كه همان "حقوق كار در مناطق آزاد تجاری" می باشد، كتاب یا مقاله خاصی در ادبیات حقوقی ایران ملاحظه نشده هر چند "نظام حقوقی مناطق آزاد تجاری" به صورت عام موضوع یك پایان نامه كارشناسی ارشد در دانشگاه تربیت مدرس می باشد.

مشكلات و موانع تحقیق:

مهم ترین مانعی كه در تدوین و نگارش مطالب پایان نامه با آن مواجه بودیم فقدان منابع داخلی در رابطه با موضوع تحقیق بود. منابع خارجی مرتبط با موضوع تحقیق نیز در كتابخانه های داخل یافت نمی شد، لذا با مشكلات فراوان از طریق سایت های اینترنتی به منابع محدودی دست یافتیم كه به آنها در متن تحقیق ارجاع شده است.

==========================

مقدمه :   ۰
بخش اول :   ۶
کلیات   ۶
فصل اول: تعریف، انواع، دلایل ایجاد و حمایت های موجود در مناطق آزاد   ۶
گفتار هفتم: منطقة اقتصادی ویژة پودونگ   ۵۰
مبحث سوم: مناطق آزاد امارات   ۵۲
گفتار چهارم: منطقه آزاد عجمان   ۵۶
گفتار پنجم: منطقة آزاد فجیره   ۵۷
گفتار دوم: آثار مترتب برای اقسام قراردادهای کار   ۶۱
فصل دوم: شرایط شکلی قرارداد کار   ۶۶
مبحث دوم: شرایط شکلی قرارداد کار در مقررات مناطق اقتصادی ویژة چین   ۶۸
مبحث اول: کلیات   ۷۵
گفتار اول: تعریف تعلیق قرارداد کار   ۷۵
گفتار دوم: شرایط تعلیق قرارداد کار   ۷۶
گفتار سوم: آثار تعلیق   ۷۷
مبحث دوم: تعلیق قرارداد کار در مقررات اشتغال مناطق آزاد ایران   ۷۹
گفتار دوم: تشریفات بعد از خاتمة قرارداد کار در مناطق اقتصادی ویژة چین:   ۱۵۶
بخش سوم:   ۱۵۹
شرایط کار   ۱۵۹
فصل  اول: مدت کار   ۱۵۹
مبحث اول: مدت کار در مقررات اشتغال مناطق آزاد ایران   ۱۶۱
گفتار اول: ساعات کار   ۱۶۱
گفتار دوم: انواع مختلف کار از لحاظ زمانی:   ۱۶۳
گفتار سوم: کار اضافی:   ۱۶۵
مبحث دوم: مدت کار در مقررات مناطق اقتصادی ویژة چین   ۱۶۷
گفتار اول: ساعات کار   ۱۶۷
گفتار دوم: کار اضافی   ۱۶۹
گفتار سوم: دستمزد کار اضافی   ۱۷۱
مبحث سوم: مدت کار در مقررات منطقة آزاد جبل علی(امارات)   ۱۷۲
گفتار اول: ساعات کار   ۱۷۲
گفتار دوم: کار اضافی   ۱۷۴
فصل  دوم: تعطیل هفتگی، تعطیلات رسمی و مرخصی ها   ۱۷۴
مبحث اول: تعطیل هفتگی و رسمی و مرخصی ها در مقررات اشتغال مناطق آزاد ایران   ۱۷۴
گفتار اول: تعطیل هفتگی   ۱۷۵
گفتار دوم: تعطیلات رسمی   ۱۷۵
گفتار سوم: مرخصی ها   ۱۷۶
مبحث دوم: تعطیل هفتگی، تعطیلات رسمی و مرخصی ها در مقررات مناطق اقتصادی ویژة چین   ۱۸۰
گفتار اول: تعطیل هفتگی و تعطیلات رسمی:   ۱۸۰
گفتار دوم: مرخصی ها   ۱۸۱
مبحث سوم: تعطیل هفتگی، تعطیلات رسمی و مرخصی ها در مقررات منطقه آزاد جبل علی:   ۱۸۴
فصل  سوم: دستمزد   ۱۸۵
مبحث اول: ماهیت دستمزد   ۱۸۵
مبحث دوم: مقررات حمایتی درباره مزد   ۱۸۶
گفتار اول: ممتاز بودن مزد و طلب های کارگر   ۱۸۷
گفتار دوم: پرداخت مزد در فواصل زمانی معین:   ۱۸۸
گفتار سوم: چگونگی پرداخت دستمزد:   ۱۸۹
گفتار چهارم: کیفیت گرفتن دستمزد:   ۱۹۰
مبحث سوم: اصول اساسی دستمزد   ۱۹۱
گفتار اول: اصل عدم تبعیض در مزد   ۱۹۱
گفتار دوم: مصونیت مزد:   ۱۹۲
گفتار سوم: حداقل مزد:   ۱۹۳
مبحث چهارم: مقررات دستمزد در مناطق آزاد ایران   ۱۹۵
اصول اساسی دستمزد در مقررات اشتغال مناطق آزاد ایران   ۱۹۷
مبحث پنجم: مقررات دستمزد در مناطق اقتصادی ویژه چین   ۱۹۸
گفتار اول: چگونگی تعیین دستمزد:   ۱۹۸
گفتار دوم: پرداخت مزد در فواصل زمانی معین و چگونگی پرداخت مزد:   ۲۰۰
گفتار سوم: اصول اساسی دستمزد   ۲۰۱
مبحث ششم: مقررات دستمزد در منطقة آزاد جبل علی (امارات)   ۲۰۴
فصل  چهارم: شرایط کار زنان و نوجوانان   ۲۰۷
مبحث اول: شرایط کار زنان   ۲۰۷
گفتار اول: شرایط کار زنان در مناطق آزاد ایران   ۲۰۹
گفتار دوم: شرایط کار زنان در مناطق اقتصادی ویژة چین   ۲۱۰
گفتار سوم: شرایط کار زنان در منطقة جبل علی (امارات)   ۲۱۳
مبحث دوم: شرایط کار نوجوانان   ۲۱۳
گفتار اول: شرایط کار نوجوانان در مقررات مناطق آزاد ایران   ۲۱۴
گفتار دوم: شرایط کار نوجوانان در مقررات مناطق اقتصادی ویژة چین   ۲۱۴
بخش چهارم   ۲۱۶
روابط جمعی کار   ۲۱۶
فصل  اول: کلیات   ۲۱۷
مبحث اول: تشکلهای کارگری   ۲۱۹
گفتار اول: تعریف تشکلهای کارگری   ۲۱۹
گفتار دوم: انواع تشکل های کارگری   ۲۱۹
گفتار سوم: وظایف تشکلهای کارگری   ۲۲۱
مبحث دوم: تشکلهای کارفرمایی   ۲۲۱
گفتار دوم: اهداف سازمانهای کارفرمایی   ۲۲۳
مبحث سوم: حمایت بین المللی از حق سندیکایی یا حق ایجاد تشکلهای کارگری و کارفرمایی:   ۲۲۴
گفتار اول: مقاوله نامة شماره ۸۷   ۲۲۴
گفتار دوم: مقاوله نامه شماره ۹۸   ۲۲۵
گفتار سوم: اعلامیه جهانی حقوق بشر   ۲۲۵
مبحث چهارم: پیمانهای جمعی   ۲۲۵
گفتار اول: تعریف   ۲۲۷
گفتار دوم: مقایسه قرارداد فردی و پیمان جمعی   ۲۲۷
بنداول : موضوع قرارداد کار و پیمان جمعی کار   ۲۲۷
بند دوم : عنصر جمعی در پیمانهای جمعی   ۲۲۸
گفتار سوم: پیمان جمعی و قواعد موضوعة کار   ۲۲۹
بنداول : وجه تشابه پیمان جمعی و قواعد موضوعه کار   ۲۲۹
بند دوم : وجوه افتراق پیمان جمعی و قواعد موضوعة کار   ۲۳۰
فصل  دوم: اتحادیه های کارگری و پیمانهای جمعی در «سند اشتغال و سیاست اجتماعی در مناطق پردازش صادرات» سازمان بین المللی کار   ۲۳۲
پیمانهای جمعی   ۲۳۶
فصل  سوم: روابط جمعی کار در مقررات آزاد ایران   ۲۳۷
فصل  چهارم: روابط جمعی کار در مقررات مناطق اقتصادی ویژة چین   ۲۳۹
مبحث اول: حق تشکیل اتحادیه های کارگری   ۲۳۹
مبحث دوم: اهداف و وظایف اتحادیه های کارگری   ۲۴۰
گفتار اول: حمایت و دفاع از حقوق و مصالح کارگران   ۲۴۱
گفتار دوم: مساعدت منطقی بنگاه برای برنامه ریزی و استفاده از وجوه و مزایای غیر نقدی و رفاهی:   ۲۴۲
گفتار سوم: سازماندهی تحقیقات سیاسی، علمی، فنی و تخصصی کارگران   ۲۴۲
گفتار چهارم: توسعه فعالیت های فرهنگی و ورزشی   ۲۴۳
گفتار پنجم: آموزش کارگران جهت رعایت انضباط کاری   ۲۴۴
گفتار ششم: تلاش جهت انجام و اجرای وظایف متنوع اقتصادی بنگاه:   ۲۴۵
مبحث سوم: تکالیف بنگاهها (کارفرمایان) در قبال اتحادیه های کارگری   ۲۴۶
مبحث چهارم: پیمان های دسته جمعی   ۲۴۷
فصل  پنجم: روابط جمعی کار در مقررات منطقة آزاد جبل علی (امارات)   ۲۴۹
بخش پنجم   ۲۵۰
نظام حل اختلافات کارگر و کارفرما   ۲۵۰
فصل  اول: مقدمه   ۲۵۱
مبحث اول: انواع اختلافات کارگری و کارفرمائی   ۲۵۲
گفتار اول: اختلافات فردی و اختلافات جمعی   ۲۵۲
گفتار دوم: اختلافات حقوقی و اختلافات صنفی   ۲۵۳
مبحث دوم: راههای حل اختلاف   ۲۵۴
گفتار اول: مذاکره و سازش بین کارگر و کارفرما یا نمایندگان آنان   ۲۵۴
گفتار دوم: استفاده از روش داوری   ۲۵۴
گفتار سوم: رسیدگی کیفری   ۲۵۵
مبحث سوم: ویژگیهای دادرسی و حل اختلافات کارگری   ۲۵۶
مبحث چهارم: حل و فصل اختلافات کارگری و کارفرمایی در مقررات بین المللی کار   ۲۵۷
فصل  دوم: نظام حل اختلاف کارگری و کارفرمایی در مقررات مناطق آزاد ایران   ۲۶۰
فصل  سوم: نظام حل اختلاف در مناطق اقتصادی ویژه چین   ۲۶۴
مبحث اول: مراحل یا مراجع رسیدگی   ۲۶۴
گفتار اول: مذاکره و سازش   ۲۶۴
گفتار دوم: کمیتة میانجیگری اختلافات کاری بنگاه:   ۲۶۵
گفتار سوم: کمیتة داوری اختلافات کارگری   ۲۶۵
گفتار چهارم: دادگاه عمومی   ۲۶۶
مبحث دوم: روش های رسیدگی به اختلافات کارگری و کارفرمایی   ۲۶۸
مبحث سوم: انواع اختلافات کارگری و کارفرمایی   ۲۶۹
فصل  چهارم: نظام حل اختلاف در منطقه آزاد (جبل علی «امارات»)   ۲۷۱
نتیجه‌گیری   ۲۷۳
تعلیق‌ قراردادکار   ۲۷۵
۲ـ استعفا   ۲۷۹
۳ـ از کار افتادگی‌ کلی‌:   ۲۸۰
۴ـ تشریفات‌ پس از انحلال قرارداد کار   ۲۸۱
شرایط‌ کار:   ۲۸۳
مزد   ۲۸۵
روابط‌ جمعی‌ کار:   ۲۸۷
نظام‌ حل‌ اختلاف‌   ۲۸۹
مراجع و مواخذ   ۲۹۱
کتب:   ۲۹۱
پایان نامه ها:   ۲۹۳
مجلات:   ۲۹۳
قوانین و مقررات:   ۲۹۴

دانلود نقش مناطق آزاد تجاری در توسعه اقتصادی كشورهای در حال توسعه


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
نقش مناطق آزاد تجاری در توسعه اقتصادی كشورهای در حال توسعه ,

تاريخ : 17 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : حسین | بازدید : <-PostHit->
تحقیق مدیریت در بازار جهانی و اقتصاد (استراتژیهایی برای اقتصاد پویا)

مدیریت در بازار جهانی و اقتصاد (استراتژیهایی برای اقتصاد پویا)

دانلود تحقیق مدیریت در بازار جهانی و اقتصاد  (استراتژیهایی برای اقتصاد پویا)

تحقیق مدیریت در بازار جهانی و اقتصاد  (استراتژیهایی برای اقتصاد پویا)
دسته بندی اقتصاد
فرمت فایل doc
حجم فایل 114 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 262

مدیریت در بازار جهانی و اقتصاد

(استراتژیهایی برای اقتصاد پویا)

 مقدمه

امروزه كشورهای جهان در زمینه صنعتی ، تولیدی و بازرگانی چنان به همدیگر پیوند یافته و اثر پذیر شده اند ، كه هیچ كشوری نمی تواند برون از چارچوبه شیوه های پیشرفته مدیریت ، كه جنبه  استراتژیك یافته در در پهنه بازارهای جهانی كالاهای تولیدی خود را با سودبری به فروش رسانده و با تولید كنندگان دیگر كشورها بویژه پیشرفته كه از تكنولوژی ، كار آوری  ، مدیریت و راهبردهای برتر برخوردار ند. به رقابت پرداخته و در این رقابتگری ، كمابیش با كامیابی روبرو شود البته كشورهای روبه رشدی مانند ایران از امكانات و منابع معدنی ، كشاورزی و صنعتی و نیروی انسانی كاری ، كارآمد و هوشمند برخوردار است ( و وجود همین امكانات و منابع سبب می شود كه بسیاری از كاستی ها و كمبودهای تكنولوژیكی را كه در مقایسه با كشورهای پیشرفته صنعتی دارد جبران كند ) توانایی آن را دارند كه در پهنه بازارهای جهانی خود كفایی كرده و جایگاه شایسته ای بدست آورند . كامیابی در پهنه بازارهای جهانی بیش از هر چیز نیاز به شگردها ، ریز بینی ها و نكته سنجی هایی در همه زمینه های بهره برداری ، تولید و بازار یابی ، فروش و نوآوری دارد كه امروزه روی هم رفته مدیریت استراتژیك خوانده می شوند، دانستن شگردها روال ها و آیین نامه های بازی در بازارهای درونمرزی و برونمرزی، پیش نیاز هر گونه فعالیت اقتصادی و تولیدی می باشد تولید نمی تواند بدون آگاهی از معیارها و نسخه ها ، انگیزه ها و خواستهای روز بازار با موفقیت و سود آوری همراه شود هم اكنون مدیریت استراتژیك وتولید ( در هر زمینه ای باشد ) عاملهای گوناگونی را مورد توجه دقیق و وارسی پیوسته قرار می دهد ، كه مهمترین آنها عبارتند از : امكانات دستیابی به منابع مورد نیاز برای تولید ، بهای تمام شده كالا با كیفیت بالا ( با توجه به هر طبقه از خریداران) ، امكانات و بهای فروش كالا ( قدرت جذب بازار ) امكان رقابت و پا برجاماندن در یك كار تولیدی معین در مدیریت استراتژیك ، افزون  به كارایی و كار آمدی تولید و فروش كارایی و در كار آمدی در خرید مواد خام یا نیمه ساخته و یا ابزارها و دستگاههای مورد نیاز برای تولید ( مدیریت خرید ) هم اهمیتی فراوان دارد . هر سازمان تولیدی  بایستی به خوبی بداند كه مواد و دستگاههای مورد نیاز خود را چگونه و از چه جاهایی خریداری كند و در این زمینه دارای چه امكانات و چه محدودیت هایی می باشد .

بی گمان  مدیریت در همه دستگاهها و سازمانها نمی تواند یكسان باشد ، زیرا سازمانی ویژگی خود را داراست و در محیطی معین و با هدفی ویژه به كار می پردازد ، جو درونی و بویژه برونی هر دستگاه تولیدی كمابیش با دگرگونی های پیوسته یا گسسته روبرو می شوند … مانند قانونگذاری ، دگرگونی شرایط اقتصادی ، اجتماعی یا سیاسی با پیشرفتهای تكنولوژیكی و نوآوری با دگرگونیها در روال زندگی یا سلیقه خریداران و مصرف كنندگان .

انسان قرن بیستم در فضای یك جامعه سازمانی زندگی می كند و سرنوشت او با سرنوشت سازمانی جامعه همسو شده است بعلاوه متفكران بی شماری بر این عقیده اند كه عملكرد سازمانها موجب بیگانگی ، انزوا و بطالت سازمانها و انسان سازمانی شده و انسان در مواجهه با معضلات پیچیده ای كه امروزه گریبانگیر اوست ، نه تنها انعطاف ، خلاقیت ، مسوولیت و همدلی از خود نشان نداده ، بلكه خشك و بی روح و بی اعتنا نیست به جامعه مخدوم خود به حركت ادامه داده است و جالب توجه این كه این قضاوتها تازگی ندارد .

بعضی معتقدند كه وجود سازمانهای بزرگ ضرورت زندگی امروزه است و گریزی از آن نیست و این ضرورت ، ابعاد سازمانها ، مقررات ، انضباط ، سلسله مراتب و اطاعت را برای كاركنان و نوبت رابطه غیر شخصی را برای مراجعان ایجاب می كند .

...

تعریف استراتژی

این واژه در واقع به گونه های مختلف به كار می رود یعنی به طور صنعتی تعاریف مختلفی را برای آن می پذیریم هر چند رسماً یك تعریف را ذكر می كنیم . در این نوشتار چند تعریف رابرای استراتژی در نظر می گیریم . ( یعنی طرح و نقشه ، صف آرایی ، الگو ، موضوع و دیدگاه )

استراتژی به معنای طرح و نقشه

استراتژی یك نقشه است یعنی نوعی مسیر مستقیم آگاهانه  در مورد نظر یك رهنمود ( با مجموعه ای از آنها ) برخورد با وضعیت بر مبنای این تعریف استراتژی ها دو ویژگی اساسی دارند یكی آنكه پیش از به كاربرد شان ایجاد می شوند و دوم آنكه آگاهانه و هدف دار بوجود می آیند . اغلب به طور روشن و در قالب مدارك رسمی به نام طرح ها بیان می شوند و گاهی نیز رسماً بیان نمی شوند ولی به همان روشنی در ذهن كسی وجود دارند .

از نظر دراكر1 ، استراتژی اقدام هدف دار است و از نظر مور2 و طرحی برای اقدام یعنی به تصوری پیش از اقدام ، مطالعه ای بی شماری چند از تعاریف در قلمروهای مختلف این نوع تعریف استراتژی را روشن تر می كند .

در امور نظامی: استراتژی عبارتست  « تهیه پیش نویس طرح جنگ ، شكل دهی مبارزات و اقدامات فردی در درون این طرح و تصمیم گیری در مورد برخوردهای فردی »3

 در نظریه ی بازی :  استراژی عبارت است از « یك طرح كامل طرحی را معین می كند بازیكن در هر موقعیت ممكن چه انتخابهایی را خواهد كرد » 1

 در مدیریت : طرحی واحد و جامع و یكپارچه است كه برای اطمینان از دست یابی به هدف های اساسی موسسه تنظیم می شود .»2

در فرهنگ لغات :  ( گذشته از معنی دیگر ) عبارت است از « طرح ، شیوه یا سلسله ای از اقدامات یا برنامه ها برای دست یابی به هدف یا نتیجه ای خاص »3


1- Drucker , 1974 : 109

2- Moore . 1959 : 220

3- von clausewitz 1976 : 177 .

1- von neumann and morgenten 1944 : 19 .

2- Glueck , 1980 : 9 .

3- Random house dictionary .

...

استراتژی چه موضوعاتی را در برمی گیرد؟

همان گونه كه گفتیم ، استراتژی درباره شكل دهی آینده گفتگو می كند. این موضوع سؤالاتی را به شرح زیر مطرح می سازد:

2-  جایگاه كنونی ما كجاست و چگونه به اینجا رسیده ایم ؟ برای رسیدن به موقعیت فعلی خود چه كارهایی را به نحو مطلوب و چه كارهایی را بد انجام داده ایم ؟

2-حرفه ما چیست ؟آیا این حرفه به همین شكل باقی می ماند یا تغییراتی در آن الزامی است؟ اگر پاسخ مثبت است ، چه تغییراتی باید در كارمان بدهیم ؟ چه عواملی در داخل یا خارج از سازمان برآنچه در آینده انجام خواهیم داد، تاثیر عمده ای دارد یا می تواند داشته باشد ؟

3-          در آینده می خواهیم به كجا برسیم ؟

فقط زمانی می توانیم به مسائلی كه سال ها ذهن برنامه ریزان را به خود مشغول داشته است بپردازیم كه سؤالات بالا را بررسی كنیم : چگونه می توانیم به موقعیت مورد نظر دست یابیم ؟ اجرای استراتژی عمدتا به مدیریت تغییر مربوط می شود.

فرآیند استراتژیك مستمر

انتقادی كه در برنامه ریزی استراتژیك مطرح می شود، آن است كه آینده متغیرتر از آن است كه بتوان آن را پیش بینی كرد. محدود كردن سازمان به یك طرح در برابر بروز تغییرات مشكلاتی را به بار می آورد.

در حال حاضر مشكل اینجاست كه سرعت تغییرات به حدی است كه نمی توان برای 15 ، 10 یا حتی 5 سال آینده نیز در برنامه ریزی كرد. سه سؤال فوق نه فقط باید هردو، سه یا پنج سال یكبار مطرح شود، بلكه باید دائما مورد بررسی قرار گیرد. فرآیند استراتژیك سعی براین دارد كه به منظور پیش بینی و استقبال از تغییر ، به جای ترس از تغییر و پاسخ های واكنشی ، انعطاف پذیری و پیوستگی را ایجاد كند.

استراتژی در گذر زمان

برنامه ریزی استراتژیك به شیوه قدیمی كه توسط تعداد معدودی از مدیران ارشد در آخر هفته و پشت درهای بسته انجام می شود، دیگر منسوخ شده است . استراتژی بیشتر با این مساله سروكار دارد كه به افراد فرصت دهد تا در برنامه ها مشاركت كنند.

دانلود تحقیق مدیریت در بازار جهانی و اقتصاد  (استراتژیهایی برای اقتصاد پویا)


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق مدیریت در بازار جهانی و اقتصاد (استراتژیهایی برای اقتصاد پویا) ,

دسته بندی اقتصاد
فرمت فایل doc
حجم فایل 29 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 83

مقاله مزایای یورو برای منطقه پولی اروپا و جهان و ایران

مزایای ناشی از تقلیل ریسك ها و مخاطرات ارزی

در وجوّ و حال و هوای تجاری امروزی تصمیمات متخذه شدیدا تحت تاثیر منفی نوسانات نرخ ارز قرار می‌گیرند. اگر كشوری صادراتی به كشور دیگر داشته باشد و قرار باشد عواید صادراتی خود را در آینده دریافت نماید . نگران بالا و پایین رفتن نرخ ارز تا مواقع وصول آن عواید است . اگر ارزش پولی كه عواید صادراتی باید بوسیله آن پرداخت شود كاهش یابد . صادر كننده متضرر خواهد شد . همچنین اگر ارزش پول كشور صادر كننده بالا برود ارز كمتری بدست خواهد آورد . مثلا اگر یك تاجر آلمانی 100 میلیون دلار در فرانسه سرمایه گذاری نماید او سود خود را براساس نرخ برابری مارك و فرانك محاسبه می‌نماید . حال اگر تولید حاصله از این سرمایه گذاری قرار باشد در فرانسه به  فروش رود . و فرانك فرانسه بطور ناگهانی درمقابل مارك سقوط نماید . بنحوی كه هر فرانك در ازای مارك كمتری نسبت به آنچه مورد نظر سرمایه گذار است معامله شود سرمایه گذار آلمانی دچار زیان شده مایوس و دلسرد خواهد شد بنابراین هرچه نرخهای ارز به میزان بیشتری غیرقابل پیش بینی و ناپایدار باشد . سرمایه گذاری و صادرات مخاطره آمیزتر خواهد بود و دامنه فعالیت ما كاهش می‌یابد اما با ورود یورو نرخ ارز در بین كشورهای منطقه به كلی زایل می‌شود چرا كه دیگر پول های مختلف و تبدیل آنها به یكدیگر وجود خارجی ندارند تا ریسكی از این بابت متصور باشد‌ بنابراین سیاستگذاری بین المللی و تجارت با منطقه افزایش و استحكام خواهد یافت.

برای هر مصرف كننده ، تولید كننده یا سرمایه گذار اگر نتیجه تصمیم اقتصادی خود را قرار است در آینده بدست آورد . ریسك نرخ ارز دردسر آفرین است . متاسفانه این ریسك دامن گیر بخش مختلفی از فعالیت های اقتصادی است البته با توسل به اقدامات استحفاظی یا تأمینی می‌توان در بازار سلف ارز این ریسك ها را پوشش داد اما این روش نیز با مشكلاتی همراه است زیرا  اولاً این اقدامات مانند هرعمل بیمه ای دیگر دارای هزینه است و ثانیاً  هر صنعت و یا فعالیت اقتصادی كوچك قادر نیست كه از عهده مخارج آن برآید. و ثالثاً برخی از كشورها ساختار بازار مالی مجهزی را برای مقابله با ریسك ارزی در اختیار ندارند.

تقلیل هزینه های معاملاتی

قبل از به  جریان افتادن یورو توریست ها برای ورود به هریك از یازده كشور منطقه یورو مجبور بودند كه پول ملی خود را برسرهر مرز یا در داخل كشور مقصد تبدیل به پول محلی آن كشور نمایند كه این كار دارای هزینه بود (حدود یك درصد پولی كه باید تبدیل شود ). یك مطالعه انجام شده حاكی از آن است كه هر جهانگرد ، به طور متوسط 13 دلار را در هر تبدیل پول پرداخت می‌كرده است . باتوجه به اینكه هرساله ده ها میلیون سفر صورت می‌گیرد می‌توان به رقم قابل توجه صرفه جویی در هزینه در این مورد پی برد . پس از بكار افتادن یورو دیگر نیازی به تبدیل پولهای ملی عضو یورو نخواهد بود و این مبلغ یك صرفه جویی واضح و آشكار به شمار می‌رود.

...

اصلاحات ساختاری

برخی از كارشناسان براین اعتقاد هستند كه یورو و اصلاحات ساختاری كه شدیدا در اروپا مورد احتیاج است را تشویق و ترغیب می‌نماید . به طور خلاصه استدلال آنها این است كه كشورهای كه می‌خواهند واجد شرایط برای عضویت در ترتیبات پولی یورو باشند . مجبور هستند كه اقتصاد مالی خود را با معیار همگرای مندرج در معاهده اتحادیه اروپا همساز و سازگار نمایند . در آینده این كشورها باید از پیمان ثبات و رشد تبعیت نمایند . ملزم به آن خواهند بود . در این پیمان مقررات سختی وجود دارد كه استقراض دولتی را محدود می‌نماید به موجب این پیمان می‌توان كشورهایی كه اقدام به استقراضی های زیاد می‌نمایند را جریمه نموده . در اینجا شاید بی‌مناسبت نباشد كه در ارتباط با معیارها و ضوابط مربوط به الحاق به منطقه پولی یورو مطالبی عنوان شود ولی قبل از آن لازم به ذكر است كه در هركشوری نمی‌تواند پول یورو را به عنوان پول خود انتخاب نماید . هنگامی‌كه رهبران اتحادیه اروپا در سال 1991 در ماستریخت هلند گردهم آمدند تا پیش نویس معاهده اتحادیه پولی اروپا را تهیه نمایند (بعدها این معاهده به نام پیمان یا معاهده ماستریخت معروف شد.) موانع اقتصادی خاصی و یا شرایطی را بنام شرایط ورود برای ، عضویت در اتحادیه اروپا باشد ، كه از جمله شرایط عضویت در این اتحادیه . حذف موانع تجاری وتعرفه ها نظم و عمیق بخشیدن به گمرك ، حذف كنترل های گذرنامه ای و آمادگی كشورها برای واگذاری قدرت سیاسی محدود به یك ارگان منطقه ای است این الزامات در عین حال برای توفیق یك پول مشترك نیز ضروری است اما در كشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز ملزم به رعایت معیارهای تقارب یا همگرایی هستند .

دانلود مقاله مزایای یورو برای منطقه پولی اروپا و جهان و ایرانمقاله مزایای یورو برای منطقه پولی اروپا و جهان و ایران


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مقاله مزایای یورو برای منطقه پولی اروپا و جهان و ایرانمقاله مزایای یورو برای منطقه پولی اروپا و جهان,

تاريخ : 17 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : حسین | بازدید : <-PostHit->
مقاله نقش مسكن در جامعه امروزی

مقاله نقش مسكن در جامعه امروزی

دانلود مقاله نقش مسكن در جامعه امروزی

مقاله نقش مسكن در جامعه امروزی
دسته بندی پژوهش
فرمت فایل doc
حجم فایل 29 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 59

مقاله نقش مسكن در جامعه امروزی

چكیده[1]

مسكن در میان نیازهای مختلف انسان یكی از عوامل تعیین كننده و زندگی او می‌باشد و كمیت و كیفیت و شرایط مكانی آن با روح و روان و سلامتی انسان ارتباط مستقیمی دارد. آمار قبل از انقلاب و بعد از آن مخصوصاً تهیه‌كنندگان برنامه‌های دوم و سوم مسكن، به اهمیت این نكته توجه كافی مبذول نكرده‌اند.

به عنوان مثال برنامه دوم تعداد واحدای مسكونی مورد نیاز را 5/2 میلیون واحد برآورد می‌كند. وزارت مسكن و شهر‌سازی تنها برای ساختن 5 درصد آن متعهد می‌شود و 95 درصد بقیه را بعهده بخش خصوصی قرار می‌دهد. بخشی كه نه تعریفی از آن بدست داده شده و نه تكلیفی برای آن مقرر شده است. نمونه محصول كار 6 ساله این بخش برج‌سازی شمال تهران است كه مشكلات قابل توجهی دارد.

در كشورهای اورپای غربی حداقل با 4 نوع سیاست به این امر پرداخته‌اند و غالب آن كشورها در سیاست‌های خود بصورت نسبی موفق بوده‌اند. این چهار نوع سیاست‌گذاری عبارت بوده از: 1. دست راستی (راست‌گرا) 2. دست چپی (چپ‌گرا) 3. میانه‌رو 4. تاجریزم، كه هر كدام بنحوی توانسته‌اند در زمینة تأمین نیازهای مسكونی به نتایج نسبی قابل قبول برسند.

این مقاله بر آن است كه این سیاست‌ها را به صورت كلی با سیاست‌های برنامه‌های دوم و سوم مقایسه و امید می‌رود نتایجی كه بدست می‌آید قابل استفاده در سیاست‌گذاری مسكن باشد.

طی این مقاله جمعیت و خانوار و تعداد واحدهای مسكونی در سال 1375 و كمبودهای مسكن در سطح كشور بررسی شده است. با توجه به جدول شماره (1) تعداد 68482 واحد، چادر كپر و آلونك هستند و چنین واحدهایی نمی‌توانند در مقابل زلزله پایداری داشته باشند. با توجه به جدول شماره (2) كمبود مسكن در سال 1375 برابر بوده با 696/117 واحد.

سپس پیش‌بینی جمعیت تا سال 1400 با توجه به منابع موجود معمول گردیده و بر هماهنگی بین وزارت خانه‌ها در امر مسكن و نظارت بر چگونگی هماهنگی تأكید شده است و عناوین اجزاء اصلی مسكن مطرح شده و در این باره قوانین و مقررات هماهنگ مورد نظر قرار گرفته است.

 


[1]. در این مقاله بصورت نسبی از طرح تحقیقاتی مشكل مسكن در شهرهای ایران- نقدی بر انبوه سازی در برنامه دوم مسكن، استنتاج شده است.

...

مقدمه:

سیاست و خط‌مشی، رویه، اندیشه و تفكری است كه در سطوح مختلف یك جامعه به منظور حل مسائل: جوامع انسانی، بكار می‌رود. سازمان‌های مختلفی كه در یك كشور در خدمت نیاز جامعه هستند هر كدام سیاست‌هایی را جهت رفع انواع نیازهای مردم بكار می‌برند. سیاست‌ها معمولاً راهنمای معیارهای نقد سیاست‌ها در این مقاله بشرح زیر است:

در این‌باره معیار با نیازهای شهری ارتباط برقرار می‌كند سیاستی كه بتواند به نیازها انسانها در دراز مدت پاسخ مثبت بدهد سیاست خوبی تلقی می‌شود.

در این باره نیازها بصورت كلی عبارتند از: كار-  مسكن- تفریح و ورزش- آموزش و بهداشت صنعت و كشاورزی توریسم- فرهنگ- شبكه‌های تأسیسات شهری و ارتباطات جمعی … در این مقاله سعی شده است با توجه به دسته‌بندی فوق سیاست مسكن در ایران و اروپا مورد نقد بررسی قرار گیرد.

مدیران سطح بالا است و از طریق مراجع قانونی به تصویب می‌رسند و در اختیار مجریان قرار می‌گیرند و مراجع قانونی از مجریان می‌خواهند كه برای اجرای قوانین مورد نظر، مطالعاتی انجام دهند و آنها را پس از تهیه صورت اجرایی قانون به تصویب هیئت دولت برسانند. طی این فرآیند می‌باید هماهنگی‌های لازم بین وزارتخانه‌های مختلف در زمینه محتوای اجرائی قانون مورد نظر ایجاد گردد. سیاست‌های مسكن در زمینه‌ رفع نیازهای مسكونی مردم بكار می‌رود. نیاز مسكونی یكی از اساسی‌ترین نیازهای انسانی بشمار می‌رود كه در قانون اساسی حكومت محترم جمهوری اسلامی ایران به آن پرداخته شده و دولت مكلف به رفع این نیاز به ترتیب مقتضی است.

در ایران سیاست‌های مسكن معمولاً در برنامه‌های عمرانی 5 ساله دولت، دیده می‌شوند. در سه برنامه‌ای كه بعد از انقلاب تهیه شده در این باره بصورت‌های مختلف سیاستگذاری شده است. در نهایت در برنامه سوم مقادیر مورد نیاز واحدهای مسكونی 7/1 میلیون واحد اعلام شده است كه در 5 سال برنامه باید ساخته شوند تا نیاز به مسكن رفع گردد. مطالعاتی كه باید در این باره انجام انجام گردد، متغیرهائی دارد كه عبارتند از: جمعیت، درآمد و سیاست‌ها.

- معیارهای نقد سیاست ها :‌معیارهای نقد سیاست ها در این مقاله بشرح زیر است.

در این باره معیارها با نیازهای شهری ارتباط برقرار می كنند.

1- جمعیت و خانوار در ایران :

جدول 1:

طی این جدول خانوارهای معمولی ساكن بر حسب نوع واحد مسكونی به تفكیك نقاط شهری و روستائی در سطح كشور در سال 1375 ارائه شده است. با توج به این جدول جمع واحدهای مسكونی كل كشور در این سال معادل 349003/12 واحد بوده كه از آن 189/943/7 واحد نقاط شهری و 5814، 44 واحد آن در نقاط روستائی بوده است اما از جمع 12280539 واحد آن واحد مسكونی معمولی و بقیه مجموعاً به تعداد 704694 واحد از چادر، آلونك و زاغه و كپر و سایر انواع واحدهای مسكونی تشكیل شده‌ بوده‌اند. كه معمولاً از كیفیت‌های بسیار پایین برخوردار هستند و نمی‌توان آنها را بعنوان واحد مسكونی تلقی كرد.

دانلود مقاله نقش مسكن در جامعه امروزی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مقاله نقش مسكن در جامعه امروزی ,

<-BloTitle->
<-BloText->