خريد بک لينک
خريد سکه ساکر
خرید گیفت کارت
deli meat
Tobacco
Window repair
خرید یخچال ال جی
Window repair
فلنج
مقاله قانون كار (قراردادهای كار در ایران)
<-BloTitle->
<-BloText->

تاريخ : 17 شهريور 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : حسین | بازدید : <-PostHit->
مقاله قانون كار (قراردادهای كار در ایران)

مقاله قانون كار (قراردادهای كار در ایران)

دانلود مقاله قانون كار (قراردادهای كار در ایران)

مقاله قانون كار (قراردادهای كار در ایران)
مقاله اقتصاد
دسته بندی اقتصاد
فرمت فایل doc
حجم فایل 18 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 36

مقاله قانون كار (قراردادهای كار در ایران)

مقدمه

حقوق كار

حقوق كار از آن رشته هایی است كه ریشه درحقوق خصوصی دارد و دخالت دولت آن را در ردیف شعبه های حقوق عمومی در آورده است:

رابطه حقوق كارگر و كارفرما تابع قواعد به اجازة اشخاص است كه قانون مدنی با اجمال ازآن سخن می گوید. ولی چنان، چنان كه اشاره شد، تحولاتدر قرن اخیر اجزاه نمی داد كه تمام مسائلا ویژه و حساس این رابطه به وسیله دو ماده مجمل  و نارسا حل شود، در حالیكه ارداه در قرارداد كار نیز مبنای حقوق و تكالیف دو طرف قرار  گیرد.  پیشرفت صنایع و زیاد شدن شمار كارگران و ایجاد كارگاههای بزرگ، رابطه كارگر و كارفرما را به صورت  یكی از مهمترین  مسائل اجتماعی در آورده است. امروزه دیگر دولت نمی تواند نسبت به شرایط كار و اختلاف بین این دو دسته بی اععنا بماند وآن را رابطه خصوصی بین اشخاص بداند.

علاوه بر قانون كار، شورایعالی كار وهیأت وزیران آئین نامه های متعددی در درباب حفاظت و بهداشت عمومی در كارگاهها و تههی مسكن برای كارگران وضع كرده‌اند، كه مجموع آنها بهع ضمیمة مقاوله نامه های راجع به منع كار احیاری و قانون شركت تعاونی، منابع اصلی  حقوق  كار را تشكیل می دهد.

با وضع این مقررات گوناگون، دولت حقوق كار را به صورت شعبه ای از حقوق اداری درآورده است:

مدت كار و خداقل دستمزد و مرخصی و تعطیلات كارگر به گونه ای امری تعیین شده، و سندیك ها و اتحادیه هایی برای كارگران و كارفرمایان با نظارت دولت پیش بینی گردیده است. این سند یك هاو اتحادیه ها با انعقاد پیمانهای جمعی،  شرایط كار  را هر صنف معین می كنند.

راست راست كه درحقوق كار، در صورت رابطة كارگر و كارفرما مطرح است و قواعد آن با حقوق مدنی ارتباط نزدیك دارد، ولی چون در حقوق كار حدود و نحوه مداخله دولت در این رابطه مورد گفتگو  می گیرد، برخلاف نظر مشهور، باید آن را از رشته های حقوق عمومی شمرد.

دیرزمانی است كه قرارددادهای موقت برای كارهای دائم و همچنین سپردن صوری استخدام كارگران به شركت های پیمانكاری برامنیت شغلی كارگران سایه افكنده است.

كارگر قراردادی، به حكم تعریف كلی كارگری است موقت كه حداكثر برای یك سال و گاه حتی تا یك ماه خود را مهمان كارگاهی  می پندارد كه باید عمری در آن كاركند در این صورت این نكته بدیهی است كه نمی تواند به اندیشه های بلند در امور صنفی همچون پیروی از تشكلات كارگری و حضور گسترده درآنها یا حتی به تراز دستمزد با هزینه های زندگی بیاندیشد.

دانلود مقاله قانون كار (قراردادهای كار در ایران)ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
مقاله قانون كار (قراردادهای كار در ایران) ,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *


<-BloTitle->
<-BloText->